DZIAŁANIA FIRM WINDYKACYJNYCH

Jak firmy windykacyjne omijają przedawnienie długów

Przedawnienie długów;
https://youtu.be/SVayW7EnLzQ film do zamieszczenia

W Polsce można ściągnąć dług nawet, jeżeli jest przedawniony. Brak wiedzy dłużników wykorzystują firmy windykacyjne zbijając na tym majątek.
• W polskim prawie istnieje jedna z najtrudniejszych i zarazem najczęściej pomijanych form interpretacji / wykładni prawnych, wynikającej wprost z kodeksu cywilnego. W szczególnym dziale 117-125 k.c. ustawodawca skodyfikował poszczególne przypadki, w których uwzględnia skutek przedawnienia w roszczeniach majątkowych i nie majątkowych. Co do zasady maksymalnym terminem jest okres 10 lat. Warto zwrócić uwagę, że moment przedawnienia liczony jest od momentu stwierdzenia stanu wymagalności roszczenia, a nie nadania go w formie zobowiązania. Firmy windykacyjne potrafią doskonale sobie radzić w takich przypadkach. Aby odwrócić uwagę od momentu, w którym wg prawa sama egzekucja mogłaby być bezskuteczna, prowadzą one egzekucję, pomimo przekroczenia terminu przedawnienia, aż do momentu złożenia przez dłużnika zarzutu przedawnienia. Taki zarzut nie jest wnoszony z automatu, więc w przypadku niewiedzy dłużnika jest kluczem do zarabiania pieniędzy. Firmy windykacyjne skupują takie roszczenia za grosze, a wymagają całości plus odsetki.
Czas przedawnienia Rodzaj zadłużenia
10 lat Roszczenie nadane przez sąd w firmie prawomocnego wyroku, lub też innej instytucji powołanej do rozpatrywania spraw tego rodzaju, lub też orzeczenie sądu polubownego zawarte w formie ugody przed mediatorem, a następnie zatwierdzone przez sąd
10 lat należności wobec ZUS-u z tytułu nieopłaconych składek
3 lata Roszczenie alimentacyjne
3 lata Roszczenie z tytułu czynszu
3 lata Liczone od dnia w, którym pracodawca powinien zapłacić wynagrodzenie pracownikowi wynikające z zawartej umowy o pracę
3 lata Roszczenie z umowy ubezpieczeniowej
3 lata Zadłużenie wynikające z niespłaconej karty kredytowej
3 lata Zobowiązanie wynikające z niespłaconej umowy pożyczki czy też kredytu
2 lata Mandat za podróż bez ważnego biletu
2 lata Roszczenie z umowy sprzedaży
2 lata od dnia oddania dzieła Roszczenia z Umowy o dzieło
2 lata Wszelkiego rodzaju usługi telekomunikacyjne
2 lata Debet na koncie bankowym od mementu daty wymaganej spłaty obciążenia konta bankowego
1 rok Roszczenia wobec przewoźnika

Jeśli wierzyciel podejmie kroki zmierzające do uzyskania klauzuli wykonalności opatrzonej wyrokiem sądowym, przez ten czas windykacja wraz z dochodzeniem roszczeń egzekucyjnych za pomocą komornika dokona wszelkich starań, aby ustalić majątek z którego mogliby zaspokoić roszczenia wierzycieli. Takie czynności również nie trwają wiecznie, a kiedy egzekucja jest nieskuteczna, a komornik w trakcie wykonywania swoich czynności nie znalazł majątku dłużnika, z którego mógłby wyegzekwować jakiekolwiek środki finansowe, zobowiązany jest wystawić zawiadomienie o bezskuteczności egzekucji, w formie wysłuchania wierzyciela przed umorzeniem egzekucji. Tutaj również ustawodawca wyznacza termin na podjęcie jakiś ewentualnych działań – jest to 7 dni od doręczenia wierzycielowi niniejszego postanowienia. Jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki, komornik umorzy egzekucję z uwagi na jej bezskuteczność i zakończy postępowanie w danej sprawie. Co dalej dzieje się z taka sprawą? Przez jakiś czas przeważnie nic, ale w praktyce jest w tym dobry interes. Mianowicie skupują takie wierzytelności firmy windykacyjne lub fundusze strukturyzacyjne. W tym drugim przypadku jest to pozabilansowa metoda pozyskiwania kapitału, którą dokonuje się przez przekształcenie wyodrębnionych aktywów w papiery wartościowe, czyli np. wierzytelności wynikających z umów bankowych tj.: pożyczek, kredytów, czy też z leasingu. Dlatego kampanie reklamowe najbardziej znanych firm windykacyjnych polegają na zachęcaniu do dogadywania się z dłużnikiem, a tak naprawdę to robieniu pieniędzy z niczego, pod względem prawnym. Stąd też spłaty należności, w tym przypadku są rozkładane nawet do 30 lat. Lepsze takie niż żadne! A jeśli osoba dogada się z firmą windykacyjną, potwierdzając na piśmie swoje zadłużenie, mimo że dług się przedawnił, to niestety okres przedawnienia liczony jest od nowa, a dotychczasowe przedawnienie traci moc. Tak wykorzystuje się niewiedzę dłużników.
Źródło: forbes.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *