INFORMACJA DLA SPRAWCY

W Polsce najczęstszym zachowaniem sprawców wypadków jest tzw. „chowanie głowy w piasek”. To duży błąd. Przecież każdemu z nas zdarzają się w życiu gorsze chwile, każdy popełnia błędy i nikt z nas nie powoduje wypadków złośliwie. Wiadomo, że skoro wypadek się już zdarzył, tego się już nie cofnie. Ale zawsze istnieje możliwość ulżenia ofiarom, ich rodzinom przynajmniej ze strony finansowej, która jest przecież jest dla nich w tym momencie bardzo ważna. I nie można tu liczyć na dobroć i uprzejmość firm ubezpieczeniowych, którym zależy tylko na zyskach.

Proponujemy przyjęcie postawy:

„czyń tak jakbyś chciał, aby Tobie czynili”.  

Będąc nie z własnej winy pokrzywdzonym w wypadku też chcielibyśmy móc korzystać z prawa do odszkodowania i zadośćuczynienia – składka za ubezpieczenie OC jest po to, żeby ubezpieczyciel naprawił wyrządzone przez szkody – przynajmniej te możliwe do określenia w pieniądzu.

Będąc sprawcą wypadku, zasugerujmy poszkodowanemu, aby ten nie występował przed sądem przeciwko nam o zapłatę nawiązki, lecz całe roszczenie odszkodowawcze skierował do towarzystwa ubezpieczeniowego w postępowaniu cywilnym. Najlepiej jest skontaktować się z poszkodowanym, przeprosić, zaproponować pomoc w takim zakresie, w jakim jesteśmy w stanie rzeczywiście pomóc.

Przecież on niekoniecznie będzie wiedział, o co może się ubiegać. Dodatkowo takie postępowanie zmniejszy żal poszkodowanego i chęć odwetu np. w karze orzeczonej przez sąd, gdyż główną przyczyną wrogiego nastawienia do sprawcy wypadku jest przeważnie jego postawa wyrażana przez poszkodowanych słowami: „Nawet nie zadzwonił … Gdyby chociaż zapytał o samopoczucie i czy nie trzeba pomóc…”, itp.

Przysłowiowy milion odszkodowania nie uszczupli kieszeni sprawcy wypadku ani grosza – przecież została zapłacona składka OC! A poszkodowany będzie czuł, że sprawca interesuje się jego losem, losem jego najbliższych, chce pomóc finansowo. Zakładamy tu oczywiście, że sprawca wypadku był trzeźwy, nie zażywał innych środków odurzających, nie był w trakcie popełniania przestępstwa, samochód miał ważne ubezpieczenie OC, nie zbiegł z miejsca wypadku, miał wymagane prawo jazdy i aktualny przegląd techniczny.  Gdyby któryś z tych przypadków miał miejsce, wtedy firma ubezpieczeniowa i tak wypłaci odszkodowanie, ale potem będzie regresowała do sprawcy.

>>Jeżeli jesteś sprawcą wypadku, pozwól się nam skontaktować z poszkodowanym – przecież on może nie wiedzieć o naszym istnieniu i przysługujących mu prawach. To będzie ładny i na pewno doceniony przez poszkodowanego gest, po którym i Ty poczujesz się lepiej. 

analiza@opiekunpowypadku.pl      o/602 127 088          OPIEKUN po wypadku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *